Schedule of Events

SATURDAY, SEPTEMBER 27TH – EVENTS

 

7:00 am                        Gates Open

7:00 am – 8:00 am        Livestock Check-in

7:00 am – 9:00 am        Vendor Set-up Complete

 

7:30 am – 8:00 pm        Camper Check-in

8 am – 2 pm                  Workshop Check-in and On-Site Registration

8:30 am                        Sanctioned Llama Show

9:00am                         Festival opens, Fiber Gallery, Displays & Tradeshow

Cashmere Goat Show

Classic Sheep Show

White Wool Sheep Show (following Classic Sheep Show)

Colored Wool Sheep Show (check at show ring for show time)

 9:00 am – Noon            Morning Workshops

9:00 am – 5:00 pm        Spinning/Fiber Crafters’ Circle – Central Lawn

9:30 am                        Pygora Fleece Show Judging – Main Pavilion, Upstairs

11:00 am                      Volunteer of the Year Award

11:00am – 1:00pm         Music – Linda Yapp – Central Lawn

11:30 am                      Jr. Spinning Competition Warm-up/Tips – Central Lawn

12:00 pm                      Junior Spinning Competition – Central Lawn

White Angora Goat Show; Colored Angora Goat Show to follow

12:00 pm to 1:30 pm      Workshop Registration

12:00 pm – 4:00 pm       Amateur Cook-OFFF and Tasting – 4-H Building

12:15 – 1:15 pm             Jeanne Carver Presentation – Main Pavilion Upstairs

1:00 – 3:00 pm               Laurinda Reddig book signing – Main Pavilion, 1st floor

‘Make & Take’ Activities – Central Lawn

1:30 pm – 4:30 pm          Afternoon Workshops

2:00pm – 3:00pm            Music – Linda Yapp, Central Lawn

2:00 pm                          Focus on Fiber Series for Spinners, upstairs main pavilion

3:00 pm                          Focus on Fiber Series for Knitters And Crocheters, upstairs main pavilion

4:00 pm                          Diamond Awards: Sheep Show

Fiber Craft Demonstration

5:00 pm                          Festival Closes until 9:00 am Sunday

10 pm                             Gates Locked

 

SUNDAY, SEPTEMBER 28TH, EVENTS

7:00 am                        Gates Open

8:00 am – 1:30 pm         Workshop Check-in And On-Site Registration

8:30 am – 9:00 am         Parking Lot Fiber Sale Check-in/Set-up

9:00 am – 3:00 pm         Parking Lot Fiber Sale OPEN

9:00 am                        Sanctioned Llama Show

“Other” Fiber Goat Show

Pygora Goat Show (following “Other” Fiber Goat Show)

 

9:00 am-Finish               Sheep Shearing – Livestock Barn

 

9:00 am – Noon             Morning Workshops

Rabbit Barn – shearing and spinning area open

 

9:00 am – 4:00 pm         Spinning/Fiber Crafters’ Circle – Central Lawn

Tradeshow & Galleries Open

11:00am – 2:00pm          Music – Linda Yapp, Central Lawn

Noon – 4:00 pm                        Professional Chef Cook-OFFF/Tasting

12:00 pm                      Strategic Spinning Competition – Central Lawn

 

12:00—1:30 pm             Workshop Registration

12:15 – 1:15 pm             Jeanne Carver Presentation, Main Pavilion, upstairs

1:00 – 3:00 pm               ‘Make & Take’ Activities – Central Lawn

1:30 pm                        Team Spinning Competition – Central Lawn

1:30 pm – 4:30 pm        Afternoon Workshops

Rabbit Barn – shearing and spinning area open

2:00 pm                        Spinner’s Triathlon Competition – Central Lawn

Diamond Award Goats (after Pygora Goat Show; check at show ring for time)

Focus on Fiber Series for Spinners, upstairs main pavilion

3:00 pm                        Focus on Fiber Series for Knitters And Spinners,  Main Pavilion, upstairs

4:00 pm                        Festival Closes

Fiber Division Entry Pick-up

Exhibit Entry Pick-up

Livestock Release

Photo Entry Pick-up at Main Gate Information Desk

5:00 – 9:00 pm              Tear-Down And Cleanup